» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
326 / 326
»
»»

ToniT ::

Enaka zadeva pri meni. Danes pride serviser. Sem pa v tujini, tako da upam, da bodo uredili.

GizmoX ::

DamijanD je izjavil:

Je obupal in zdaj sveti tudi rdeča lučka... šment:(
Sporoči, kakšen odziven čas si dobil s plačevanjem vzdrževanja/monitoringa. Upam, da čimprej urediš ;)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

gort ::

Ugasni in poženi še enkrat pusti nekaj minut - potem kliči providerja. To zna pomagati še pri sistemskih napakah. Drugega ne vem...

ToniT ::

Ravnokar sem videl, da že deluje. Baje je šla varovalka na razsmerniku oz. v omarici zraven njega.

DamijanD ::

Jutri pride serviser in baje naj bi šla DC varovalka, čeprav to se mi zdi malo verjetno, ker vseeno ima neke podatke o panelih:

Bi sklepal da če ni varovalke, da ni komunikacije sploh...
Pa tudi DC voltage pravi, da je ~ 25V, kar bi spet pričakoval 0, če ni sklenjen tokokrog.

WaterBoy ::

Če je v napaki, solar edge optimizatorji spustijo ven 1v po optimizatorju, tako da ti elektrarna ne deluje :)

miko22 ::

kriptobog je izjavil:

gort je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Tako da ne bo nekega hudega stroska z omreznino

Itak obljubljajo, da bo za gospodinjstva (povečini) ceneje, če vendor toplotne nam je mahal, kako se napoveduje nižji račun za elektriko, ker ni vedel za (odplačano) SE - imamo pa namen tudi sami si dati kakšno baterijo montirati.

Lik, nič odklapljati, samo na pametnih vtičnicah nastaviti, da naj po vrnitvi toka prepuščajo tok. Če že kaj in da si dosti afo (away from object) v kosu, fajn zavaruj in spremljaj, kako se ti javlja tehnika, ki tok nujno rabi.


Saj je ceneje, razen ce imas soncno in placujes tistih nekaj eur za omreznino. Po novem bos imel potem vec. Jaz ce preracunam trenutno na novo, bom po novi imel cca 80eur letno manj.


Kak trdite nekateri da bo ceneje. Jaz sedaj plačujem 9€/mesec. Kaj bo še manj? Težko vrjamem.

telexdell ::

miko22 je izjavil:


Saj je ceneje, razen ce imas soncno in placujes tistih nekaj eur za omreznino. Po novem bos imel potem vec. Jaz ce preracunam trenutno na novo, bom po novi imel cca 80eur letno manj.


Kak trdite nekateri da bo ceneje. Jaz sedaj plačujem 9€/mesec. Kaj bo še manj? Težko vrjamem.

Manj bodo plačevali le bogatuni, kateri nimajo SE, imajo pa TČ in EV. Vsi ostali pa bomo plačevalo več?

PS je kdo od levičarskega Robin Hood-a pričakoval kaj drugega, kot da bo jemal revnim in dajal bogatunom?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kriptobog ::

miko22 je izjavil:

kriptobog je izjavil:

gort je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Tako da ne bo nekega hudega stroska z omreznino

Itak obljubljajo, da bo za gospodinjstva (povečini) ceneje, če vendor toplotne nam je mahal, kako se napoveduje nižji račun za elektriko, ker ni vedel za (odplačano) SE - imamo pa namen tudi sami si dati kakšno baterijo montirati.

Lik, nič odklapljati, samo na pametnih vtičnicah nastaviti, da naj po vrnitvi toka prepuščajo tok. Če že kaj in da si dosti afo (away from object) v kosu, fajn zavaruj in spremljaj, kako se ti javlja tehnika, ki tok nujno rabi.


Saj je ceneje, razen ce imas soncno in placujes tistih nekaj eur za omreznino. Po novem bos imel potem vec. Jaz ce preracunam trenutno na novo, bom po novi imel cca 80eur letno manj.


Kak trdite nekateri da bo ceneje. Jaz sedaj plačujem 9€/mesec. Kaj bo še manj? Težko vrjamem.


Se enkrat preberi moj stavek. 9e placujes, ker imam soncno. Ti bos placeval vec.

MadMax ::

telexdell je izjavil:

PS je kdo od levičarskega Robin Hood-a pričakoval kaj drugega, kot da bo jemal revnim in dajal bogatunom?

Pa ne Robina v to mešat, saj imamo Superhik-a (Alan Ford).
Krade revnim in daje bogatim.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DamijanD ::

Samo še kot zanimivost. DC napetost je v preteklih dneh (ko je zadeva še delovala - razen zadnji dan) ponoči padla na 0V, zdaj pa je nekako obstala na ~25V:

joez7 ::

Polna luna ☺

DamijanD ::

Bila je samo varovalka - zanimivo, da je odpovedala preko noči - ki je bila povsem mirna in jasna. (mogoče je res Luna preveč svetila :-) )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

starfotr ::

Če ti je odpovedala varovalka ponoči, potem pomeni da je tekel nek tok ponoči. To pomeni, da je nekje neka napaka, okvara razsmernika ali podobno. Torej, potrebno je najti vzrok temu ne pa samo menjat varovalke in terat dalje, kot da ni nič.

DamijanD ::

Vem samo, da je v sredo normalno nehalo delat, v četrtek pa ni več začelo. Vse kar imam zabeleženo ne kaže nobenega sunka... (sicer ni nujno, da bi vse uspel ujeti...). A bi bilo možno, da je samo varovalka bila zanič in da se je v letu dni pač skurila? V vsakem primeru bomo pa videli kako bo. Če je kakšna napaka, bi moralo kmalu ponovno crkniti...

DamijanD ::

Pa še ena zanimivost. Očitno ima elektro Primorska drugačna pravila od elektra LJ, kar se tiče nastavitev za jalovo moč in tudi drugačne tolerance pri oddajanju v omrežje. - vsaj tako mi je serviser rekel.

joez7 ::

DamijanD je izjavil:

Bila je samo varovalka - zanimivo, da je odpovedala preko noči - ki je bila povsem mirna in jasna. (mogoče je res Luna preveč svetila :-) )


Varovalka ponavadi odpove, ob prenapetostnemu sunku, zato pa maš tudi prenapetostnike, ni nujno direktni udar, vČasih je zadosti tudi indirektni, je pa zanimivo, da je pregorela na DC ju . Občasno pa pregori zaradi segrevanja, obratovanja na nazivnemu toku. V tem primeru pomaga za eno vrednost več, se pravi namesto 16A se vstavi 20A (pod pogojem, da kratkostični izračun to dovoli).
Pazite - DC varovalk ne izklaplajte pod obremenitvijo - velika verjetnot obloka.
Preberite si obratovalna navodila!!

Daniel ::

DamijanD je izjavil:

Samo še kot zanimivost. DC napetost je v preteklih dneh (ko je zadeva še delovala - razen zadnji dan) ponoči padla na 0V, zdaj pa je nekako obstala na ~25V:


Logično, da ponoči pade na 0V, če je zunaj tema in je proizvodnja panelov 0. Takrat ni od kje dobiti 1V po optimizatorju.

Drugače pa mi je monter pustil ene par DC varovalk, če bi slučajno rabil. Lahko sam menjam. Zaenkrat še ni bilo potrebe.

DamijanD ::

Daniel - bistvo je, da ni padlo na 0V ampak je obstalo na ~25V... Ampak ko sem še malo gledal zgodovino, sem že prej v nekaterih nočeh imel ~25 namesto 0.

Robert ::

Imel bi dve vprašanji glede SE in sicer:
- ali je možno SE izklopiti (npr. preko stikala) ob daljši odsotnosti in
- kakšna je verjetnost, da pride do požara ob udaru strele v sončne panele in koliko se da od navedenega obvarovati s postavitvijo strelovoda.

Utk ::

Zakaj bi izklapljal?

feryz ::

Z največjo lahkoto. En šalter daš dol in je. Lahko tudi oba.

Ko bo prvič strela treščila v SE, bomo vedeli, kaj se zgodi. Je odgovor na tvoje drugo vprašanje.

Zato ker jo ni zavaroval. Edina možna razlaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Robert ::

Hvala, sprašujem namreč zato, ker sem šele v pridobivanju soglasja na Elektru LJ za postavitev SE preko ponudnika, pa se mi je porajalo vprašanje na te teme.

ToniT ::

Tudi pri meni je šla DC varovalka in sicer v nedeljo 18.5. ob cca 18.00.
Sicer ne vem, kakšno je bilo takrat vreme pri nas, ker sem bil v tujini, je pa bila verjetno nevihta.

dussan ::

SolarEdge omogoča, da se avtomatično ustavi inverter, če je cena elektrike negativna...
Avoid Negative Export Rates and Maximize Your Savings!

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Z največjo lahkoto. En šalter daš dol in je. Lahko tudi oba.


to sem tudi jaz zadnjič spraševal...vendar me je zanimalo, če se lahko izklopi v primeru nevihte? Kljub delovanju SE lahko glavno stikalo v omarici izklopim? Govorimo o hudi nevihti ne ob občasnem grmenju.

kriptobog ::

dussan je izjavil:

SolarEdge omogoča, da se avtomatično ustavi inverter, če je cena elektrike negativna...
Avoid Negative Export Rates and Maximize Your Savings!


Kdaj bomo pa v nasi drzavi docakali negativno ceno elektrike? :))

joez7 ::

Smo že dočakali. To velja za večje farme z pogodbo in prodajo.
Za samooskrbo zaenkrat teh neumnosti še ni.

borisk ::

letos že ene trikrat, ampak to pride v upoštev samo pri nas ki imamo dinamično ceno elektrike( večino pri suncontractu, vezano na BSP south pool borzo). Tudi na splošno je cena elektrike na borzi zelo nizka...

miko22 ::

Je kdo opazil da podatki iz mojelektro.si so zamaknjeni en dan?!
Poglejte malo statistiko vaše pridelave SE ter oddajo.

joez7 ::

miko22 je izjavil:

Je kdo opazil da podatki iz mojelektro.si so zamaknjeni en dan?!
Poglejte malo statistiko vaše pridelave SE ter oddajo.


Nič novega. Odvisno ob kateri uri gledaš, dopoldne marsikaj ne štima, popoldne pa se popravi, s časom bo verjetno bolje * ali slabše, glede na to, da morajo zamenjati še nekaj 100k števcev.
Če primerjam moj Inmeter in Elekro števec, prihaja do razlik tudi do 40%.
Se pa skupno inport in export poravnata z elektrom. Verjetno različen način vzorčenja sinusuide pri exportu?

bbbbbb2015 ::

Imel bi eno vprašanje.

Ker sem se tako odločil, je razsmernik montiran na višini, pod streho, na zunanji strani. To sicer malo kvari videz hiše, ampak zgodba je dolga. Morali bi narediti zelo komplicirano instalacijo, če bi hoteli razsmernik skriti v garažo.

To instalacijo zunaj bi rad skril v neko custom kletko. Na firmi imamo na stavbi tako skrite klime, vendar je tam to v kovinskih kletkah, z vodoravnimi rešetkami, tako na 1,5cm na gosto, tako da dejansko ptiči ne pridejo zraven. Tako v kletkah je bilo že, ko smo kupili prostore. To je v bistvu zamreženo od zgoraj, spodaj, levo, desno in naprej.

Zdaj to kovinsko kletko se mi zdi danes težko dobiti, razmišljal sem, da bi kaj s 3D printerjem sprintal. Samo me je sin opozoril, da glede na igračo od 3D printerja, ki jo imava, bo printanje trajalo mesec ali več, pa še po kosih bo treba nekako sestaviti.

Kako bi jaz kaj dal okrog instalacije, da ščiti pred soncem, točo in ptiči, pa še daje en tak sofisticiran videz?

Zgodovina sprememb…

gort ::

Sem ze hotel napisati pocinkano namensko zvarjeno kletko z dviznimi vrati ampak je verjetno prevec na prvo zogo.

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

feryz je izjavil:

Z največjo lahkoto. En šalter daš dol in je. Lahko tudi oba.


to sem tudi jaz zadnjič spraševal...vendar me je zanimalo, če se lahko izklopi v primeru nevihte? Kljub delovanju SE lahko glavno stikalo v omarici izklopim? Govorimo o hudi nevihti ne ob občasnem grmenju.

Kaj dosti ti nebo koristilo. Pri direktnem udaru sem imel v vikendu vse varovalke dol pa je bajto in porabnike razmetalo.

Daniel ::

DamijanD je izjavil:

Daniel - bistvo je, da ni padlo na 0V ampak je obstalo na ~25V... Ampak ko sem še malo gledal zgodovino, sem že prej v nekaterih nočeh imel ~25 namesto 0.


No, tole je potem res čudno. In to pri Solaredge? Ker res ni neke logike, kako bi v temi dobil 25V na odprtih sponkah.
««
326 / 326
»
»»